کنترل دسترسی یکی از ابزارهای کنترل تردد در نظر گرفته می شود که به طور گسترده در اماکن مسکونی، دفاتر وکلا، پزشکان و شرکت ها استفاده می شود.این دستگاه نوعی سیستم کنترل تردد است که روی در نصب می شود و افراد برای ورود باید از رمز، کارت، ریموت بلوتوث، تلفن همراه، اثر انگشت یا چهره خود استفاده کنند. به همین دلیل به آن کنترل دسترسی درب ورودی نیز می گویند.

مسدود کردن کنترل دسترسی در واقع یک طرح فرمان است که اگر تشخیص دهد که شخص مورد نظر یکی از کاربران مجاز است، خروجی را فعال می کند. برای باز کردن انواع قفل برقی می توان از اکسس کنترل یا دستگاه بازکن درب کددار استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر می خواهید از یک دستگاه کنترل حرکت در جلوی درب یک آپارتمان استفاده کنید، به طور معمول، این درب چوبی یا ضد سرقت است، باید یک کنتور برق روی قاب آن نصب کنید و سپس کنترل دسترسی را وصل کنید.

اگر بخواهیم انواع اکسس کنترل را نام ببریم می توان به کنترل دسترسی rfid و کنترل دسترسی اثر انگشت اشاره کرد. علاوه بر رمز عبور و کارت، از حسگر اثر انگشت نیز می توان در دستگاه کنترل دسترسی اثر انگشت استفاده کرد. سیستم کنترل دسترسی انواع جدیدتری دارد که با رمز عبور، کنترل از راه دور و تلفن همراه قابل کنترل است.

کنترل دسترسی چیست؟

دستگاه های کنترل دسترسی یا دستگاه های کنترل تردد دارای یک یا چند رله هستند که دستگاه برای فرمان قفل برقی برای باز کردن درب پس از تشخیص مجاز بودن افراد استفاده می کند، از این دستگاه های کنترل دسترسی می توان برای کنترل انواع جک های پارکینگ و درب های اتوماتیک نیز استفاده کرد. به شبکه امکان گزارش روزانه حضور و غیاب افراد و کارکنان مجموعه نیز در برخی از مدل های این دستگاه ها وجود دارد.

نحوه شناسایی دستگاه کنترل دسترسی

اکنون که فهمیدم کنترل دسترسی چگونه در زندگی اجتماعی ما نفوذ کرده است، باید بدانیم چگونه این دستگاه می تواند افراد را شناسایی کند و چگونه می تواند تشخیص دهد که یک فرد مجاز به دسترسی به اطلاعات یا عبور از یک مکان است.

تشخیص با کد یا رمز عبور

احراز هویت کد و رمز عبور یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کنترل دسترسی است، اما همچنان از آن استفاده می‌شود و زمانی که همه احراز هویت‌های دیگر با شکست مواجه می‌شوند، به عنوان امضا استفاده می‌شود. اگر تشخیص چهره یا اثر انگشت را برای تلفن همراه خود فعال کرده اید و به هر دلیلی این موارد کار نمی کنند، این رمز عبور اصلی است که به شما امکان دسترسی به تلفن همراه را می دهد و به عنوان یک کنترل دسترسی عمل می کند.

کارت یا برچسب برای کنترل دسترسی

کارت یا برچسب یکی از اقلام پر استفاده در حمل و نقل عمومی است. تصور کنید اگر کنترل دسترسی نبود، مثل 20 سال پیش به باجه فروش بلیط می رفتیم و بلیت می گرفتیم و بعد مثل در ورودی سینماها، آن را به یک مسئول می دادیم تا آن را پاره کند. بلیطی که به ما اجازه می دهد وارد مترو شویم یا اتوبوس بدهیم. واقعا غیر قابل تصور است که با این حجم از ترافیک این امکان وجود داشته باشد.

کارت ها و تگ ها برای استفاده عمومی در مکان های پر بازدید و یا عمومی بسیار مفید هستند و امروزه بسیاری از افراد از این وسیله برای باز کردن درب ورودی منزل خود استفاده می کنند.

شناسایی اثر انگشت 

اگر هنوز سوالی دارید، کنترل دسترسی چیست؟ باید گفت که هنوز روش های تشخیصی این دستگاه را به طور کامل شرح نداده ایم. اثر انگشت یکی دیگر از مواردی است که دستگاه کنترل دسترسی به آن مجهز است تا با شناسایی، تجزیه و تحلیل و تطبیق داده های افراد، دسترسی افراد را فراهم کند.

این دستگاه ها مجهز به حسگرهایی هستند که می توانند اثر انگشت افراد و پرسنل را در مدت زمان کوتاهی تشخیص دهند. هرچه سرعت تشخیص بیشتر باشد، این دستگاه گرانتر خواهد بود.

سیستم اثر انگشت به طور گسترده در دستگاه های کنترل حضور و غیاب استفاده می شود که مدلی از کنترل دسترسی با نرم افزار حقوق و دستمزد است و بسیاری از شرکت ها دستگاه حضور و غیاب را در ورودی ساختمان خود قرار داده اند تا از حسگر اثر انگشت برای ورود و ثبت نام پرسنل استفاده کنند.

تشخیص چهره در کنترل دسترسی

تشخیص چهره یکی از جدیدترین روش‌های شناسایی در کنترل دسترسی است که به لطف ویروس کرونا توانست خیلی سریع پخش شود و در بسیاری از نقاط جایگزین سیستم اثر انگشت شود.

تشخیص چهره در یک دستگاه کنترل دسترسی به قدری سریع است که شخص را قبل از اینکه فکر کند به دستگاه نزدیک شود (البته بدون ماسک) را می شناسد. این فناوری به شما این امکان را می دهد که با شناسایی جمجمه، فاصله بین چشم ها و موارد دیگر، چنین تشخیص سریعی داشته باشید.

پلاک یا برچسب خوان

اگر فکر می‌کردید کنترل دسترسی فقط برای انسان است، اشتباه کرده‌اید، زیرا از این روش برای شناسایی وسایل نقلیه استفاده می‌شود. کنترل دسترسی برای وسایل نقلیه برای مثال زمانی که با پارکینگ مکانیزه مواجه می شویم اجرا می شود تا خودروهای مجاز هر زمان که خواستند به راحتی وارد و خارج شوند.بنابراین کنترل دسترسی می تواند نقش بسیار برجسته ای در هوشمند سازی پارکینگ و ساختمان داشته باشد.

تشخیص کف دست یا عنبیه

چندین روش دیگر برای شناسایی افراد وجود دارد که عمدتاً در مکان هایی که امنیت بیشتری در ورودی لازم است استفاده می شود. مراکز نظامی و امنیتی از جمله اماکنی هستند که مجهز به کنترل دسترسی قوی و دقیق برای تضمین امنیت ورودی مطمئن هستند.

سخن نهایی

در هر صورت، کنترل‌های دسترسی می‌توانند آفلاین باشند و اطلاعات را در داخل داشته باشند یا آنلاین باشند و در جایی ذخیره کنند و طبق برنامه‌های رایج عمل کنند.(صائلا الکترونیک)

تماس با ما

۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۴ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۳ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۰ .

عضویت در خبرنامه