همانطور که می دانید در اکثر سازمان ها و ادارات از دستگاه حضور و غیاب برای امنیت پرسنل و ایجاد نظم و ترتیب و کنترل تردد افراد بسیار استفاده می کنند و از زمان های بسیار قدیم هم رواج داشته است که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی تاریخچه دستگاه حضور و غیاب می پردازیم.

اولین دستگاه حضور و غیاب

برای بررسی تاریخچه دستگاه حضور و غیاب باید به اولین دستگاه حضور و غیاب که در سال ۱۸۸۸ در آمریکا توسط یک طلافروش ساخته شده است اشاره کرد که عملکرد این دستگاه مانند کاغذ ساعت زنی بود و کاغذ را در دستگاه ساعت قرار می دادند و بر روی آن زمان و تردد کارکنان کارخانه ها و کارگاه ها ثبت می شد . بعد از آن دستگاه حضور و غیاب کارتی در سال ۱۸۹۴ تولید شد که این دستگاه دارای یک چرخ مخصوص و کاغذهای مقوایی بود که کارکنان با وارد کردن کاغذها و فشار اهرم این دستگاه ساعات تردد و ورود و خروج خود را ثبت می کردند که این دستگاه توسط دانیل ام کوپر اختراع شد .

توسعه دستگاه های حضور و غیاب

در مورد تاریخچه دستگاه حضور و غیاب باید گفت که شرکتی به نام IBM   از سال ۱۹۱۱ دستگاه های حضور و غیاب را تولید کرد که در سال ۱۹۲۰اکثر کارخانجات و کارگاه ها از این دستگاه برای حضور و غیاب کارکنان استفاده می کردند . البته این دستگاه ها بسیار پیشرفته تر از نوع سنتی بود و اضافه کاری یا کسرکاری را با دو رنگ مختلف بر روی کارت های حضور و غیاب نشان می داد.

ورود دستگاه های حضور و غیاب اتوماتیک

اولین دستگاه حضور و غیاب اتوماتیک سال ۱۹۳۸ وارد بازار شد و ساعت کار پرسنل را به صورت افقی و روی یک خط چاپ می کرد و زمان را برحسب دقیقه ثبت می کرد و جزو بهترین دستگاه های آن زمان بود که به همین منظور شما می توانید با کارشناسان شرکت دانش بنیان صائلا به صورت آنلاین ارتباط و در زمینه خرید انواع دستگاه حضور و غیاب مشاوره و راهنمایی بگیرید.

دستگاه های حضور و غیاب امروزی

با توجه به تاریخچه دستگاه حضور و غیاب کارت های مقوایی و کاغذی از دور خارج شد و کارت های دائمی به جای آنها تولید شد که هر کدام از این کارت ها برای یک کارمند بود و شماره شناسایی کارمند روی آن حک شده بود . نحوه عملکرد این سیستم حضور و غیاب به وسیله بارکد ، مغناطیس و پروکسی بود و بعد از این دستگاه حضور و غیاب بیومتریک ساخته شد که توسط اسکن انگشت ، صدا ، چشم و تصویر شخص اطلاعات پرسنل را ثبت می کرد و جزو بهترین دستگاه ها در دنیا شناخته شد.

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب کارتی

از مزایای این دستگاه قیمت پایین و کاربری ساده و آسان و با همه محیط های اداری سازگار می باشد ولی معایب آن احتمال مفقود شدن و سوء استفاده از کارت توسط اشخاص می باشد.

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

با توجه به تاریخچه دستگاه حضور و غیاب می توان به دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی اشاره کرد که از مزایای این دستگاه جلوگیری از تقلب و سوء استفاده ، ندادن هزینه برای چاپ کارت می باشد . از معایب این دستگاه تاثیر نور و سرما و گرما بر دستگاه ، عدم شناسایی اثرانگشت ساییده شده و بیماران ، احتمال واگیری بیماری از طریق اثرانگشت می باشد.

مزایا و معایب دستگاه تشخیص چهره

از مزایای این دستگاه حضور و غیاب تقلب و سوء استفاده نمی شود ، مفقود یا فراموش نمی شود ولی قیمت آن نسبت با سایر دستگاه ها بالاتر است و حافظه و سرعت آن کمتر است که به همین منظور شما می توانید به سایت شرکت دانش بنیان صائلا مراجعه و نحوه خرید و قیمت این دستگاه ها را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

در مورد تاریخچه دستگاه حضور و غیاب صحبت کردیم که امروزه از سیستم های نرم افزار حضور و غیاب استفاده می شود که قابلیت محاسبه حقوق ، کنترل اضافه کاری ، مرخصی ، صرفه جویی در زمان ، انتقال اطلاعات و غیره توسط این دستگاه محاسبه می شود که به همین منظور شما می توانید با کارشناسان شرکت دانش بنیان صائلا ارتباط و از نحوه سفارش این دستگاه ها اطلاع حاصل کنید.

تماس با ما

۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۴ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۳ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۰ .

عضویت در خبرنامه