دستگاه اشعه ایکس که تونل تصویربرداری نیز نامیده می شود، سطح مقطعی است که اجسام از آن عبور می کنند و تصویر با استفاده از فناوری اشعه ایکس تولید می شود. این دستگاه برای بازرسی و کنترل وسایل افراد در هنگام ورود و اقامت در مکان هایی که نیاز به کنترل تردد است مانند فرودگاه ها، سالن های اجتماعات و کنفرانس، ورودی ادارات عالی رتبه، خروجی از انبارها و کارگاه ها و غیره استفاده می شود. در واقع دستگاه اشعه ایکس یک فناوری ردیابی پیشرفته و ایمن است.

اشعه ایکس به طور گسترده در گمرک استفاده می شود. در گمرک انواع چمدان ها، کانتینرها و پالت های کالاهای وارداتی به روش ایکس ری اسکن می شود و کارمند گمرک با مقایسه محتویات با شرایط اظهاری کالا، صحت اسناد گمرکی را تایید و محتویات آن را تایید می کند.

تاریخچه دستگاه اشعه ایکس

زمان زیادی از روزهای فناوری اشعه ایکس نگذشته است دنیا از اشعه استفاده می کند. دلیل جذابیت اشعه ایکس توانایی عبور از موانع فیزیکی و نمایش کل محتویات است. البته برخی این را خلاف حقوق بشر می‌دانند، به‌ویژه زمانی که شامل عکسبرداری از بدن یک فرد برای بازرسی باشد.

انواع دستگاه های اشعه ایکس

اندازه تصویربرداری یا تونل اشعه ایکس بر اساس نوع تصویر ورودی که نمایش داده می شود به دسته های زیر تقسیم می شود:

1- دستگاه اشعه ایکس برای چک کردن کیف و بسته

2- معاینه اشعه ایکس خودرو

1-2 دستگاه اشعه ایکس برای حمل و نقل با اندازه بزرگ، از جمله کانتینر و اتوبوس

2-2 دستگاه کنترل اشعه ایکس برای اتومبیل و مینی بوس

3- دستگاه های بررسی اشعه ایکس بدن انسان

 

دستگاه اشعه ایکس از قسمت های مختلفی تشکیل شده است:

1- تونل و تسمه نقاله: قسمتی است که کالا یا محموله در آن قرار می گیرد و برای گرفتن تصاویر از اشعه ایکس عبور می کند. در دستگاه های بزرگی که برای اسکن بارهای بزرگ استفاده می شود، به جای تسمه نقاله از غلتک های مخصوص استفاده می شود.

2- مولد اشعه ایکس: مولدهای اشعه ایکس معمولاً و به طور استاندارد در داخل تونل دید به سمت بالا و با زاویه 90 درجه تشعشع می کنند. اکثر ژنراتورهای دستگاه اشعه ایکس از لامپ های اشعه ایکس با توان تابش 140 تا 160 یا 180 کیلو ولت استفاده می کنند. در سیستم های بزرگتر، ولتاژ لامپ به 320 کیلو ولت می رسد.

3- سنسورهای آشکارساز: مجموعه ای از سنسورهای آشکارساز از چندین دیود تشکیل شده است که سطوح انرژی بالا و پایین را اندازه گیری می کند. این مجموعه از دیودهای L شکل برای محاسبه انرژی عبوری از کالاها یا اشیاء داخل تونل استفاده می شود.

4- سنسورهای نوری: این سنسورها با امواج مادون قرمز کار می کنند و در ورودی و خروجی تونل نصب می شوند و به محض ورود جسم به داخل تونل سیگنالی به قسمت کنترل ارسال می شود و پرتو نور بین فرستنده و برای قطع می شود. تابش اشعه ایکس روی جسم.

سیستم پردازش و نمایش تصویر اشعه ایکس

تصویر در دستگاه اشعه ایکس به صورت یک تصویر عمودی، یک تصویر کناری، یک تصویر افقی، یک تصویر از بالا به پایین و یک تصویر دوطرفه ارائه می شود. در مواردی که تصویربرداری از اجسام سنگین انجام می شود، معمولاً تصویربرداری به صورت افقی انجام می شود.

تیراندازی کردن:

برخلاف تصویر افقی، این تصویر ژنراتور را در بالای دستگاه قرار می دهد و تصویر عمودی و رو به پایین است. با توجه به ساختار فیزیکی این دستگاه ها برای به دست آوردن تصویر مناسب باید سرعت جسم بسیار کمتر از سایر موارد باشد و عمدتاً برای تصویربرداری از بارها و پالت های بزرگ استفاده می شود و استفاده از آن فقط برای بخش بار

تصویر دوگانه:

در این دستگاه ها دو ژنراتور تعبیه شده است که همزمان از دو جهت مختلف از محموله عکس می گیرد و دو تصویر به صورت همزمان بر روی دو نمایشگر به اپراتور ارائه می شود. ورودی و خروجی تونل به محض ورود جسم به داخل تونل، سیگنالی به قسمت کنترل ارسال می شود و پرتو نور بین فرستنده را قطع می کند و تابش اشعه ایکس به جسم را قطع می کند.

ضریب تشخیص اشعه ایکس

در دستگاه اشعه ایکس میزان نفوذ به فولاد (تشخیص نوع مواد پنهان شده توسط پوشش فلزی) بسیار مهم است. توانایی تمایز بین ماده و نوع آن هنگام پوشانده شدن توسط یک صفحه فلزی، ضریب نفوذ فولاد را تعیین می کند. این مقدار بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود و می تواند از 29 تا 40 میلی متر باشد.

دستگاه اشعه ایکس چه چیزی را نشان می دهد؟

اشیایی که باید در دستگاه اشعه ایکس بررسی شوند از طریق نوار نقاله وارد تونل می شوند. ورود جسم به داخل تونل توسط حسگرهای نوری تشخیص داده می شود و همزمان تشعشعات اشعه ایکس ساطع می شود. پرتو اشعه ایکس توسط یک کولیماتور ساطع می شود که محدودیت های مکانی تشخیص پرتو را به شکل یک شعاع باریک تعیین می کند و به جسم موجود در دستگاه نفوذ می کند.

پس از عبور از جسم، اشعه ایکس بر روی آشکارسازها می افتد، آشکارسازها از چندین تخته قابل تعویض (مثلاً 10 تخته) تشکیل شده اند که انرژی اشعه ایکس را به جریان الکتریکی تبدیل می کنند، برای این کار تعدادی صفحه وجود دارد. سوسوزن روی هر تخته کریستال ها، همراه با فوتودیودها و تقویت کننده های ولتاژ وجود دارد.

تخته های آشکارساز در تونل L شکل قرار می گیرند و منبع اشعه ایکس از گوشه مقابل تابش می کند، بنابراین تمام قسمت های تونل اسکن می شود. به عبارت دیگر، اجسام بزرگ به طور کامل بررسی می شوند. اما شعاع بسیار باریک اشعه ایکس نمی تواند تمام طول بسته را به یکباره اسکن کند، بنابراین در برش هایی با ضخامت کمتر از یک میلی متر انجام می شود.

به این ترتیب جسم متحرک مرحله به مرحله و تکه به تکه اسکن می شود و مقادیر ولتاژ هر برش برای پردازش بیشتر به قسمت پردازش تصویر ارسال می شود تا ولتاژهای حاصل از سیگنال آنالوگ به سیگنال دیجیتال تبدیل شوند. . واحد a/d تصاویر را در حافظه ذخیره می کند، اکنون مقادیر ذخیره شده در حافظه بر روی مانیتور نمایش داده می شود، به این مرحله، یعنی شکل گیری تصویر روی صفحه نمایشگر، اسکرول می گویند.

سخن نهایی

امروزه دستگاه های ایکس ری یکی از مهم ترین وسایل مورد استفاده در ورودی های رسمی کشور مانند گمرک، فرودگاه، مرز می باشد. در هنگام ورود و خروج و همچنین برای کشف تسلیحات قاچاق، گرم و سرد، گوشی موبایل، ابزار و قطعات فلزی (در خروجی کارگاه ها) و غیره استفاده می شود. این دستگاه تمامی اقلام و کالاهای داخل یک چمدان، جعبه و هر نوع وسیله مخفی را نشان می دهد.(صائلا الکترونیک)

 سیستم تشخیص چهره کسری یکی از مهم ترین سیستم های حضور و غیاب کسری است که در سازمان ها و شرکت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند انتخاب مدیران ارشد سازمان ها و شرکت ها باشد.

دستگاه نظارت بر صورت یا تصویر یکی از انواع دستگاه های نظارتی است که برای نظارت بر حرکات کارکنان در بسیاری از سازمان ها استفاده می شود. فناوری استفاده شده در این سیستم ورود و خروج به گونه ای است که با شناسایی چهره افراد در حین سفر و تطبیق آنها با تصویر ثبت شده در سیستم ساعت، حرکت کارکنان را رصد می کند. بنابراین، سازمان‌ها باید از فناوری تشخیص چهره برای ورود و خروج کارکنان خود با شناسایی اولین تصویر یا عکس خود در یک دستگاه چشمی بیومتریک استفاده کنند.

از آنجایی که احراز هویت افراد با استفاده از سیستم های بیومتریک بسیار قابل اعتماد است، احتمال تقلب آنها نزدیک به صفر است و کارمندان نمی توانند از چهره افراد دیگر برای ثبت زمان ورود و خروج خود استفاده کنند. با این حال، فناوری پیشرفته مورد استفاده در کنترل دسترسی تشخیص چهره باعث تفاوت قیمت قابل توجهی در مقایسه با انواع دیگر دستگاه های کنترل شده است.

کنترل چشمی مهمترین مزیت دسترسی

دستگاه های ورود/خروج تشخیص چهره یکی از پرطرفدارترین سیستم های حضور و غیاب به خصوص در سازمان های بزرگ با تعداد کارمند بالا است. 

ارتقاء سطح امنیتی و پتانسیل تقلب: دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک به دلیل اثربخشی در احراز هویت کارکنان، امنیت بالاتری نسبت به سایر سیستم های ورود و خروج دارند. زیرا فناوری پیشرفته به کار رفته در دستگاه های بیومتریک احتمال کلاهبرداری یا هک را کمتر می کند و از این نظر امنیت بالایی را برای سازمان های مصرف کننده ایجاد می کند.

بهبود و افزایش سطح عملکرد: بهبود عملکرد سیستم تشخیص چهره باعث شده است که هنگام ثبت ترافیک انسان، سرعت و دقت بیشتری داشته باشد و در نتیجه زمان کمتری برای ثبت ترافیک بدون کاهش دقت دستگاه توسط کارکنان نیاز دارد. بنابراین خروجی مطمئن تری از سیستم های حضور و غیاب تشخیص چهره در اختیار مدیران قرار خواهد گرفت.

مقایسه دستگاه های حضور و غیاب دستگاه های تشخیص چهره (عکس) و اثر انگشت

نوع دیگری از دستگاه های کنترل حضور و غیاب بیومتریک، سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی است که در حال حاضر در بسیاری از سازمان های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه سیستم ترافیک اثر انگشت فناوری ساده تری نسبت به کنترل دسترسی تشخیص تصویر دارد، هزینه کمتری دارد و حتی برای سازمان های کوچک نیز قابل استفاده است. وجود و عدم وجود اثر انگشت در دستگاه ها مانند سیستم های تشخیص چهره، دستگاه ابتدا باید اثر انگشت انسان را تعریف کند. ثبت چندین اثر انگشت به تشخیص سازمان برای کارکنان امکان پذیر است تا در صورت بروز مشکل در یک اثر انگشت، در حین حمل و نقل از سایر اثر انگشت های ثبت شده در سامانه استفاده کنند. وقتی صحبت از سیستم های تشخیص چهره می شود، افراد می توانند تنها یکی از چهره های خود را در سیستم ثبت کنند.

آلودگی از فردی به فرد دیگر برخی از مشاغلی که ممکن است کارمندان به دلیل استفاده مداوم از دستکش یا کار سنگین با دست و انگشت خود دچار مشکلات جدی پوستی شوند، امکان استفاده از دستگاه حضور انگشت را در محل کار خود ندارند.

این مشاغل ممکن است شامل معدنچیان، کارگران ساختمانی، کارگران رستوران یا سایر مشاغل مشابه باشد. در چنین سازمان هایی بهترین گزینه استفاده از سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره یا دستگاه های کارت زمان است.

مزایای دستگاه های تشخیص چهره

این دستگاه مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

فرآیند تشخیص چهره در مدت زمان کوتاهی تکمیل می شود که برای تجارت بسیار مفید است. از آنجایی که تشخیص چهره آنی است، امکان شناسایی سریع و موثر فرد را فراهم می کند. بنابراین، در زمان برای کسب و کار و کارمندان صرفه جویی می شود.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره امکان ردیابی و مدیریت سریع و آسان حضور و غیاب کارکنان را فراهم می کند. بسیاری از فرآیندهای حضور و غیاب دستی را حذف می کند و صرفه جویی در زمان و انرژی را می توان در سایر وظایف مولد سرمایه گذاری کرد.

از آنجایی که نصب فناوری تشخیص چهره آسان است، انتخاب بسیار خوبی برای مشاغل است. زیرا نیاز به بودجه قابل توجهی برای یکپارچه سازی ندارد و اکثر این سیستم ها با سایر نرم افزارهای تجاری سازگار هستند.

سخن نهایی

در این مقاله مزیت دستگاه  تشخیص چهره پرداختیم. تمامی مزایای سیستم حضور و غیاب برای شرکت های بزرگ برای شرکت های کوچک نیز وجود دارد و با استفاده از سیستم حضور و غیاب به راحتی می توانند ورود و خروج کارکنان را کنترل کرده و حقوق آخر ماه افراد را محاسبه کنند.(صائلا الکترونیک)

اگر تا به حال با هواپیما سفر کرده اید، احتمالاً از گیت امنیتی فرودگاه عبور کرده اید. این گیت ها برای غربال کردن افراد از نظر وسایل فلزی، از جمله سلاح گرم و سلاح های تیغه دار، و همچنین سایر تجهیزات ممنوعه فلزی و الکترونیکی استفاده می شوند. بنابراین به این گیت ها فلزیاب نیز می گویند.

تصور کنید افرادی در یک فرودگاه در حال جستجوی اقلام ممنوعه بدون تجهیزات غربالگری هستند. مطمئنا این کار علاوه بر زمان بر بودن، قدرت تشخیص و دقت کمتری نیز خواهد داشت. بنابراین برای بازرسی ایمن در ارگان ها و سازمان ها استفاده از تجهیزات بازرسی ضروری است.

محیط هایی مانند فرودگاه ها، سالن های کنفرانس، مراکز نظامی و امنیتی، دفاتر اجرایی، خروجی شرکت ها و انبارها و ... عموماً محدودیت هایی برای ورود یا خروج تجهیزات و ابزار ممنوعه با شخص دارند. به عنوان مثال در کارخانه های دفاعی جلوگیری از ورود یا خروج ابزارها یا قطعات مختلف بسیار مهم است و استفاده از گیت ها می تواند امنیت بیشتری را برای این مجموعه ها تامین کند.

سیستم کنترل بازرسی از سه بخش تشکیل شده است: یک دستگاه کنترل اشعه ایکس، یک فلزیاب و یک موشک فلزیاب. در هر سازمان با توجه به ملاحظات امنیتی می توان از هر سه آنها یا هر یک از تجهیزات جداگانه استفاده کرد.در این قسمت به بررسی کامل فلزیاب، راکت و گیت می پردازیم.

گیت فلزیاب (درب بازبینی)

گیت های فلزیاب گیت های ایمن و دقیق در زمینه ترافیک جاده ای هستند. این گیت ها معمولا در ورودی ها یا خروجی ها به گونه ای نصب می شوند که تنها راه رسیدن به نقاط حساس عبور از این دروازه ها است. هنگامی که افراد از دروازه عبور می کنند، بدن انسان به دقت توسط امواج مغناطیسی اسکن می شود و هنگامی که یک شی مشکوک شناسایی می شود، به عنوان زنگ هشدار گزارش می شود یا روی صفحه نمایشگر نمایش داده می شود.

اصل عملکرد گیت ها و سایر تجهیزات فلزیاب این است که یک میدان مغناطیسی در منطقه تشخیص دروازه ها ایجاد می شود. با قرار دادن یک قطعه فلز در این محدوده و تغییر بزرگی و شدت میدان مغناطیسی دستگاه به این تغییرات واکنش نشان داده و اطلاع رسانی می کند.قیمت گیت فلزیاب بسته به حساسیت و دقت تشخیص اجسام متفاوت است.

راکت فلزیاب

راکت بازرسی یک فلزیاب دستی است که عملکردی شبیه به دروازه فلزیاب دارد و برای مکان یابی و مکان یابی اجسام فلزی غیرمجاز استفاده می شود. از راکت فلزیاب در مکان هایی که برای جلوگیری از نفوذ اجسام فلزی خطرناک و غیرمجاز ضروری است نیز استفاده می شود. بنابراین می توان از این دستگاه در فرودگاه ها، مراکز نظامی و امنیتی، استادیوم ها، سازمان ها و ادارات حساس دولتی و حتی مدارس استفاده کرد. انواع سلاح سرد و گرم، موبایل، ابزار، قطعات الکترونیکی و فلزی با کمک راکت بازرسی فلزیاب قابل تشخیص است.

آشنایی با تجهیزات راکت رصدی

راکت فلزیاب بازرسی (موشک فلزیاب) ابزاری برای شناسایی انواع فلزات است. این محصول معمولا در مکان های عمومی مانند فرودگاه ها برای جستجوی اجسام فلزی ... و در مدارس برای جستجوی تلفن همراه استفاده می شود.

در صورت تشخیص فلز صدای راکت شنیده می شود. یکی از ویژگی های این ابزار پخش صدا در هنگام تشخیص فلز است. اما در صورت تمایل می توانید از راکت فلزیاب به صورت بی صدا (با ویبره) استفاده کنید. قدرت تشخیص فلزیاب دستی مثال زدنی است. به گونه ای که می تواند انواع فلزات 6-10 اینچی را حتی در زیر عایق تشخیص دهد.

این محصول در مکان های مختلف استفاده می شود. یکی از محبوب ترین ویژگی ها تشخیص تلفن همراه حتی در حالت خاموش است. این نوع راکت به عنوان راکت جستجوگر متحرک نیز شناخته می شود.

بررسی تاثیر بازرسی فیزیکی یک دستگاه راکت بر سلامت افراد

برخی از وسایل پزشکی مانند ضربان سازها بسیار حساس هستند. حال سوال این است که آیا فلزیاب موشکی برای سلامتی افرادی که از این دستگاه یا ابزارهای مشابه استفاده می کنند خطرناک است؟

به طور کلی هیچ موردی از عوارض ناشی از استفاده از راکت های آزمایشی مشاهده نشد. در واقع این ابزار هیچ مشکلی در عملکرد قلب و ریتم ضربان ساز ایجاد نمی کند. به همین دلیل پزشکان خطر این دستگاه ها را به دلیل آسیب به دستگاه های ضربان ساز انکار می کنند و از نظر سلامتی هیچ ضرری برای انسان ندارد.

سخن نهایی

گیت های بازرسی در واقع گیت های ایستاده الکترونیکی هستند که دارای دو جداره با حسگرهای حساس به فلز هستند که با کمک امواج مغناطیسی ایجاد شده بین دروازه ها می توانند هرگونه اجسام فلزی، سلاح های سرد و گرم، بردهای الکترونیکی، تلفن را شناسایی و تشخیص دهند. موشک های همراه، دوربین، چراغ قوه و حتی قرص و دارو، عملکردی مشابه دروازه بازرسی دارد اما در مقیاس کوچکتر، قابل حمل و جابجایی است.

ایمنی مهمترین چیزی است که باید در همه کارها به آن توجه کرد. در مکان هایی مانند فرودگاه ها، مجموعه های ورزشی، تاسیسات نظامی و صنعتی که امنیت برای جلوگیری از بروز مشکل و نفوذ افراد غیر مجاز از اهمیت بالایی برخوردار است، از ابزارهای کنترل دسترسی و خروج مانند راکت بازرسی دستی برای افزایش امنیت سایت استفاده شده است و کنترل ورود و خروج مردم. راکت بازرسی دستی به راحتی قابل حمل است و به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شود. دیگری بسیار حساس بوده و به راحتی می تواند بدنه را اسکن کرده و هر نوع فلز و مواد الکتریکی را تشخیص دهد.(صائلا الکترونیک)

تماس با ما

۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۴ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۳ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۰ .

عضویت در خبرنامه