مدیریت حضور و غیاب پیشرفته

مدیریت حضور و غیاب پیشرفته مدیریت حضور و غیاب پیشرفته
امروزه مدیریت حضور و غیاب کارمندان یک امر طبیعی برای مدیریت کل شرکت می باشد، احتمالا از خود بپرسید که آسان ترین و مطمئن ترین راه حضور و غیاب کارمندان چیست؟

چرا نیاز به حضور و غیاب کارمندان است؟

کارمندان سرمایه انسانی یک شرکت هستند و مدیریت کارمندان در پیشبرد اهداف شرکت بسیار با اهمیت می باشد. یکی از اصول اولیه که برای مدیریت کارمندان لازم است مستقر کردن تمام کارمندان بصورت همزمان بر سرکار خود می باشد این کار به دلیل نیاز به ارتباط بین بخش های مختلف در ساعات کاری می باشد.
روش های مختلفی برای حضور و غیاب کارمندان وجود دارد و شما می توانید بنا به نیاز و بودجه خود یکی از روش های حضور و غیاب را انتخاب و اجرایی کنید. هر کدام از این روش های دارای ویژگی خاص می باشد که در ادامه با آنها می پردازیم.

انواع دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب با توجه به نیاز، نوع استفاده و شرایط محیطی قابل انتخاب می باشد، شما حتما باید قبل از خرید دستگاه حضور و غیاب مشخصات آنها را با هم مقایسه کرده سپس نسبت به خرید دستگاه مناسب خود اقدام کنید. در زیر انواع دستگاه های حضور غیاب ذکر شده است:

دستگاه کارتی

سرعت خواندن (کارت) این دستگاه بسیار بالا بوده و از قیمت مناسب تری برخوردار است به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. با خرید این دستگاه باید ابتدا به تعداد کارمندان خود کارت هوشمند مناسب این دستگاه را خریداری کرده و برای هر کارمند کارت شخصی صادر کنید.
کارمندان هنگام ورود و خروج باید کارت خود را در مجاورت سنسور دستگاه قرار دهند تا زمان ورود و خروج هر فرد در دستگاه حضور غیاب ثبت شود.

دستگاه اثر انگشتی

همان گونه که از نام این دستگاه مشخص است بجای کارت از اثر انگشت هر کارمند برای حضور غیاب استفاده می شود. سرعت تشخیص اثر انگشت در این دستگاه ها مقداری کمتر از دستگاه های کارتی می باشد.
برای استفاده از این دستگاه کارمندان برای بار اول مشخصات و اثر انگشت خود را در دستگاه ثبت می کنند سپس موقع ورود و خروج کافی است انگشت خود را روی سنسور اثر انگشت قرار دهند تا زمان تردد شان در دستگاه ثبت شود.

دستگاه عنبیه

در این دستگاه ها حضور و غیاب با اسکن شدن عنبیه چشم پرسنل انجام می شود، این دستگاه بسیار پیشرفته بوده و ضریب اطمینان بالایی دارد.
در دستگاه حضور و غیاب عنبیه نیازی به تماس با دستگاه نیست و دستگاه برای تشخیص و شناسایی کارمندان قدرت پردازش بیشتری نسبت به دستگاه ها دیگر نیاز دارد.

دستگاه تشخیص چهره

این دستگاه نیز بدون تماس فیزیکی عمل حضور و غیاب کارمندان را انجام می دهد، دستگاه های تشخیص چهره در حال تکامل هستند مثلا در دوران کرونا که استفاده از ماسک صورت راجب بود این دستگاه های با بروزرسانی الگوریتم خود از طریق چشم ها و موقعیت قرار گرفتن آنها عمل حضور و غیاب را انجام می دادند.
دستگاه تشخیص چهره می تواند افراد را هنگام حرکت شناسایی کند با این امکان افراد نیاز به توقف نداشته و هین حرکت ترددشان ثبت می شود.

مشکلات دستگاه حضور و غیاب

استفاده از دستگاه های حضور و غیاب برای کنترل زمان حضور کارمندان بسیار مفید است ولی اطمینان داشتن به اینکه آیا کارمند بعد از ثبت حضور خود از شرکت خارج شده است کمی دشوار بوده یعنی کارمند می تواند بعد از ثبت ورود بجای رفتن به سر میز خود، از شرکت خارج شود.
برای جلوگیری از این مشکل می توان از نیروی انسانی در قسمت ورودی شرکت استفاده کرد، این فرد، کارمندان را در موقع ورود و خروج مجبور به ثبت اثر انگشت می کند تا با این کار فردی که وارد شده فقط با ثبت مجدد برای خروج بتواند از شرکت خارج شود، با این کار عدم حضور فرد در دستگاه ثبت می شود.

دستگاه حضور و غیاب هوشمند

دستگاهی به نام گیت کنترل تردد وجود دارد که بجای نیروی انسانی که ذکر شد مورد استفاده قرار می گیرد، از مزایای استفاده از این گیت به کنترل شبانه روزی و عدم تبعیض در کنترل کارمندان می باشد که ممکن است در نیروی انسانی این قسمت به دلخواه در نظر گرفته نشود.
هدف از قرار دادن گیت کنترل تردد داشتن یک حضور و غیاب بی دردسر و آسان بوده که بصورت تمام خودکار انجام شود.

تماس با ما

۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۴ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۳ - ۰۲۱۸۸۱۰۱۶۵۰ .

عضویت در خبرنامه